Wolontariusz senior
KOT W BUTACH W HOLLYWOOD?

KOT W BUTACH W HOLLYWOOD?

W poniedziałkowe przedpołudnie wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie i uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance mieli okazję obejrzeć, w Pałacyku „Sokół”, przedstawienie teatralne Kot w butach, przygotowane przez Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego ITAN. Reżyserem ten nowoczesnej wersji jednej z najsłynniejszych europejskich baśni ludowych, jest Artur Dziurman, który wraz z Jakubem Kłeczkiem jest również współautorem scenariusza. Wydarzenie to było kolejnym elementem integracyjnych spotkań z teatrem, odbywających się w ramach projektu Flirt z Melpomeną.
Kostiumowy Kot w butach według Artura Dziurmana jest komedią adresowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Podobnie jak w klasycznej wersji baśni, polski parobek staje się wpływowym szlachcicem, poślubia królewnę, zdobywa bogactwo i władzę nad królestwem. Pomaga mu w tym mówiący kot, który w interpretacji Dziurmana okazuje się być jednak… byłym aktorem filmowym. Historia kota w butach to pełna nadziei opowieść o nieoczekiwanym i ogromnym szczęściu. Dziś bez wątpienia moglibyśmy nazwać ją "amerykańskim snem". I jest to trop jak najbardziej słuszny. W spektaklu kot w butach, w poszukiwaniu sposobu na zapewnienie parobkowi bogactwa rusza do Hollywood, gdzie spotyka wielu starych znajomych z czasów, kiedy sam występował w kasowych megaprodukcjach. Całość widowiska dopełnia dynamiczna muzyka i wartka akcja.
W spektaklu, który mieliśmy okazję obejrzeć, wystąpili: Magdalena Sokołowska, Małgorzata Walkosz, Elżbieta Sielawa, Janusz Bąk, Mieczysław Baczyński. Warto dodać, że przedstawienia Teatru ITAN są w pełni profesjonalne i na wysokim poziomie artystycznym, choć główne role grają zawsze aktorzy niewidomi lub niedowidzący.
Nasza teatralna podróż przenosi się teraz do Teatru Groteska, gdzie, jako pierwsze, obejrzymy przedstawienie Towarzystwo Pana Brzechwy.

mkidn - logoProjekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu „Kultura Dostępna 2015”

Drukuj Drukuj