- Skawińskie Centrum Wolontariatu - http://scw-skawina.pl -

ODWIEDZAMY MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Napisane przez Mariusz Tarnopolski w dniu 09.14.2014 @ 10:40 w Aktualności | Komentarze wyłączone

W dniu 12 września 2014 r. w ramach realizacji programu „Z jaskini do gwiazd” mieliśmy możliwość poznania zalet i mankamentów naszych współczesnych zachowań, relacji oraz nawyków poprzez poznanie i analizę prahistorii ludzkości. W tym dniu odwiedziliśmy bowiem Muzeum Archeologiczne w którym w wartkim i porywającym wykładzie zobrazowanym multimedialną wystawą, Pani archeolog przedstawiła nam pradzieje ludzkości od 130 000 lat p.n.e. do 1000 r. n.e., czyli czasów utworzenia się polskiej państwowości. Zaskoczyło nas, np. że w genach naszych, czyli homo sapiens znajduje się 7% genów neandertalczyka, którego po skrzyżowaniu się z nim, wytępiliśmy i zjedliśmy, pochówki w ziemi i spalanie zwłok istniało wiele wieków przed Chrystusem, a nasi praojcowie nie mieli najmniejszych problemów z próchnicą ponieważ kompletnie nie znali cukru. Dowiedzieliśmy się również o tym, że największą migrację czasów starożytnych, wywołali dzicy Hunowie, którzy przesuwając się ze Wschodu na Zachód niszczyli i mordowali wszystko na swojej drodze.

Zakończeniem piątkowej edukacji było obejrzenie ekspozycji o mumiach egipskich w mrocznych pomieszczeniach przypominających piramidy egipskie. W tej atmosferze, już w drodze do autokaru co poniektórzy dzielili się wspomnieniami ze swoich niedawnych wycieczek do Egiptu…

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.


Artykuł wydrukowany z Skawińskie Centrum Wolontariatu: http://scw-skawina.pl

Odnośnik do artykułu: http://scw-skawina.pl/odwiedzamy-muzeum-archeologiczne/

Copyright © 2014 Skawińskie Centrum Wolontariatu. All rights reserved.