Wolontariusz senior
POZNAJMY SIĘ!

POZNAJMY SIĘ!

Projekt „Flirt z Melpomeną – integracyjne spotkania z teatrem” rozpoczęliśmy 17 września 2015 r warsztatami wprowadzającymi, które dla młodzieży z Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance przygotowali nauczyciele (oligofrenopedagodzy) ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie. Pedagodzy: Anna Kukla, Marta Krawiec, Arek Drozdek przeprowadzili zajęcia, w trakcie których dzieci miały okazję dowiedzieć się między innymi co to jest niepełnosprawność intelektualna, czy przyjaciel z niepełnosprawnością to wstyd, jak można pomóc osobom z niepełnosprawnością, tym słabszym, często postrzeganym jako „inni, głupsi”. Nauczyciele starali się pokazać, iż mimo, że czasem wychowankowie Ośrodka różnią się często od swoich rówieśników ze szkoły w Kopance wyglądem i umiejętnościami intelektualnymi, to są pogodnymi, uśmiechniętymi, wrażliwymi dziećmi, bardzo otwartymi na kontakt z drugim człowiekiem. Przedstawiając im swoich uczniów starali się przekonać ich, aby udział w projekcie potraktowały jako niezwykłą przygodę,  możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi, a być może nawiązania trwałych przyjaźni.
Kontynuacją zeszłotygodniowych zajęć było dzisiejsze ognisko integracyjne, które również odbyło się w Kopance. Patrząc na niebo o poranku, trochę obawialiśmy się, że pogoda może nam spłatać figla, ale ani jedna kropla deszczu nie przeszkodziła nam dziś w świetnej zabawie. Wspaniałe powitanie zgotowali dzieciom ze Skawiny ich koledzy z Kopanki. Zastaliśmy bowiem stoły zastawione samymi smakołykami, dodatkową niespodzianką była obecność podczas ogniska… strażaków. Możliwość obejrzenia każdego elementu wozu strażackiego i przymierzenia stroju była jedną z największych atrakcji tego dnia. O zabawy integracyjne zadbały Panie Anna Szatko i Joanna Węgrzyn, z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. Cały dzień dzieci spędziły na wspólnej zabawie, uczestniczyły w konkursach i oczywiście zajadały się przygotowanymi delicjami. Bardzo dobry pomysłem był podział całej czterdziestoosobowej grupy uczestników projektu na pięć zespołów. W każdym z nich jest pięciu uczniów z Kopanki i trzech wychowanków Ośrodka. Dzieci w mniejszych grupach bardzo szybko znalazły wspólne tematy rozmów. Był z nami również Pan Stanisław Grodecki, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, który zawsze uczestniczy w naszych projektowych działaniach. Ognisko zostało perfekcyjnie przygotowane przez nauczycieli ze szkoły w Kopance. Bardzo dziękujemy Paniom Ewie Wrzoszczyk, Agacie Wiśniowskiej-Jędrusiak i Wioletcie Łosinieckiej za poświęcony czas i zaangażowanie. Postawa dzieci z Kopanki pozwoliła poczuć się uczniom z Ośrodka jak u siebie w domu.
Już wkrótce wyruszamy w podróż po świecie teatru. 7 października pierwszy przystanek na naszej drodze – spektakl „Opera B/O” w Operze Krakowskiej.

mkidn - logo

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu „Kultura Dostępna 2015”

Drukuj Drukuj