Wolontariusz senior
PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC

PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC

Już po raz drugi uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zabrali społeczność szkolną oraz zaproszonych gości w multimedialną podróż – tym razem do naszego wschodniego sąsiada – na Ukrainę. Ta szczególna wyprawa – przeprowadzona 7 czerwca 2013 r. w ramach „Dnia Europejskiego" – odbyła się w Sali Teatralnej Pałacyku Sokół w Skawinie. Impreza była finałem projektów realizowanych przez nasz Ośrodek pod egidą Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast: „Skawina i Przemyślany – miasta partnerskie; poznajemy nasze małe ojczyzny" i „Lwów – miasto sercu miłe. Kraków – miasto sercu bliskie. Nasze małe ojczyzny poznawane sercem i umysłem".

Przedsięwzięcie poparła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej – Anna Komorowska. Wystosowała ona na tę szczególną okazję list, który został odczytany przez panią dyrektor – Grażynę Wójcik. Pani Prezydentowa wyraziła słowa uznania dla działalności SOSW w Skawinie w zakresie integracji młodzieży w formie wymiany międzynarodowej.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zacni goście, których przywitała dyrektor Ośrodka. Gościem honorowym był pan Witalij Maksymenko – Generalny Konsul Ukrainy w Krakowie. Nasze europejskie święto poprowadzili charyzmatyczni konferansjerzy, którzy wystąpili w krakowskich strojach: Danuta Lach i Hubert Wasiuk.

Wspomnienia z naszego wyjazdu na Ukrainę przedstawiliśmy w formie prezentacji multimedialnej oraz filmu – który stanowił swoistą kronikę polsko-ukraińskiego spotkania młodzieży w Przemyślanach.

Podczas uroczystości został przeprowadzony konkurs wiedzowy: „Co wiem o Lwowie i mieście partnerskim Przemyślany?". Jury, miało nie lada wyzwanie! Musiało rozstrzygnąć zmagania konkursowe uczniów, którzy wykazali się wyjątkową wiedzą na temat Lwowa i Przemyślan. Ostatecznie I miejsce wywalczył Mateusz Działowy, II miejsce – Paweł Skrzyński, natomiast III miejsce zdobyła Żaneta Żmuda. Wielkie brawa należą się jednak wszystkim uczestnikom, którzy pokonali tremę i zdecydowali się być „przepytywani" przez grono zgromadzonych gości.

Ogłoszone zostały również wyniki konkursu plastycznego: „Moje wrażenia z pobytu na Ukrainie". I miejsce zajęła Monika Nabagło, II miejsce – Magdalena Woźniak, III miejsce – Piotr Łojas. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Mariusz Sikora, Kamil Ogiegło i Katarzyna Kotarba.

W oczekiwaniu na wyniki przeprowadzonych konkursów na scenie pojawiły się uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, które zatańczyły kankana. Ich taniec w pełnej przepychu oprawie zachwycił wszystkich. Jeszcze większych emocji dostarczyło wykonanie przez uzdolnione uczennice liceum piosenek w języku rosyjskim, francuskim i angielskim. Ich opiekunka – pani Dorota Karwat była na pewno z nich dumna!

To niezwykłe spotkanie było także okazją, by podziękować tym wszystkim, którzy wsparli finansowo nasze przedsięwzięcie bądź też w innej formie przyczynili się do jego realizacji. W szczególnym sposób chcieliśmy uhonorować Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie, za objęcie patronatem honorowym realizowanego projektu oraz pomoc dyplomatyczną przy organizacji wyjazdu na Ukrainę. Pani dyrektor Grażyna Wójcik – wyrażając naszą wdzięczność – przekazała na ręce pana Witalija Maksymenko lalki w odświętnym stroju skawińskim. Następnie złożyła serdeczne podziękowania konkretnym osobom i instytucjom, dzięki którym realizacja naszego projektu została pomyślnie sfinalizowana.

Naszą "europejską uroczystość" uwieńczyliśmy słodkim akcentem. Na salę został wniesiony tort, który został rozkrojony przez wicestarostę krakowskiego – panią Urszulę Stochel. Zaproszeni goście mieli okazję skosztować również pysznych specjałów przygotowanych przez rodziców naszych uczniów w specjalnym "europejskim bufecie".

Projekt „Lwów – miasto sercu miłe. Kraków – miasto sercu bliskie. Nasze małe ojczyzny poznawane sercem i umysłem" współfinansowany był ze środków Powiatu Krakowskiego.

Projekt „Skawina i Przemyślany – miasta partnerskie. Poznajemy nasze małe ojczyzny" współfinansowany był ze środków Gminy Skawina.

Partnerem realizacji obu projektów było Skawińskie Centrum Wolontariatu, które aktywnie współpracuje z SOSW w Skawinie. Wsparło ono wszystkie zadania wpisane w założenia projektowe.

 

źródło: SOSW

Drukuj Drukuj