- Skawińskie Centrum Wolontariatu - http://scw-skawina.pl -

SENIORZY NA SZLAKU

Napisane przez Mariusz Tarnopolski w dniu 06.25.2017 @ 08:57 w Aktualności | Komentarze wyłączone

22 czerwca 2017 r. uczestnicy projektu „Wolontariusz Senior – to brzmi dumnie” wyjechali na wycieczkę. Trasa wycieczki: Skawina – Łapanów – Trzciana – Lipnica Murowana – Bochnia – Skawina zawierała szereg ciekawych miejsc i została opracowana przez dwóch uczestników projektu panów Stanisława Tylko i Mariana Strzebońskiego.

Pierwszy przystanek to Łapanów. Tu zwiedziliśmy drewniany kościółek p.w. Świętego Bartłomieja z XVI w. (obiekt wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO, znajdującego się na szlaku Architektury Drewnianej).

Jego historię pokrótce opowiedział pracownik, który remontował go po powodzi w 2010 r. W wyniku tej powodzi kościół bardzo ucierpiał i pewnie wiele czasu upłynie aby przywrócić go do dobrego stanu. Wnętrze zdobi polichromia wykonana przez Mechera i Wojciechowskiego z 1843 r. Ołtarz główny jest późnobarokowy z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1873 r. W kościele znajdują się obrazy z XVII w.: Matka Boska i Przemienienie Pańskie. Nawa i prezbiterium pokryte są wspólnym dwuspadowym dachem.

Następnie pojechaliśmy do Trzciany, gdzie z zewnątrz oglądnęliśmy kościół św. Małgorzaty Panny i Męczennicy (niestety był zamknięty). Jego historię przybliżył nam pan Marian Strzeboński, którego wiedza na ten temat jest ogromna.

Ruszyliśmy do Lipnicy Murowanej. Oczom naszym ukazała się przepiękna panorama okolicy. Prawdziwa uczta dla oczu. Takie widoki pozostają w pamięci na zawsze. Dojechaliśmy niebawem do Lipnicy Murowanej znajdującej się na Szlaku Architektury Drewnianej. Miasto założył Władysław Łokietek w roku 1326. Zwiedziliśmy niezwykły drewniany kościół cmentarny p.w. Św. Leonarda z XV w. ze średniowieczną polichromią. Pani przewodniczka dość szczegółowo przybliżyła jego historię. Następnie oprowadziła nas po barokowym kościele p.w. Św. Szymona z Lipnicy z XVII w. opowiadając różne szczegóły z życia tego świętego oraz pokazała gotycki kościół parafialny p.w. Św. Andrzeja Apostoła z XIV w.

Lipnica Murowana stanowi przykład rozbudowy średniowiecznej osady miejskiej o charakterze targowym. Położona na terenie Wiślicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Do atrakcji przyrodniczych należy pomnik przyrody „Kamienie Brodzińskiego”, gdzie ścieżkę spacerową z dużą przyjemnością pokonali seniorzy. Po drodze zbierając jagody. Wszystkim dopisywały świetne humory, a pan Marian ponownie dzielił się swoją rozległą wiedzą geograficzną.

W pobliskim gościńcu zjedliśmy obiad, dzieląc się wrażeniami.

Powoli zbliżaliśmy się ku końcowi wycieczki i naszym celem pozostała jeszcze Bochnia, ale po drodze mijając zamek w Wiśniczu zatrzymaliśmy się i niezawodny pan Marian opowiedział jego dzieje. Dotarliśmy do Bochni do Muzeum Motyli „Arthropoda” największej ekspozycji w kraju. Po barwnym świecie owadów, ukazując ich zaskakujące tajemnice, oprowadził seniorów przewodnik – prawdziwy pasjonat (swoją wiedzę gromadził od dziecka). Ponad 5 tysięcy okazów motyli dziennych i nocnych z każdego kontynentu zachwyciło oglądających nieprawdopodobnie piękną barwą. Prawdziwe cuda natury.

I to był koniec pięknej wycieczki. Bogatsi we wrażenia i piękne widoki przyrody, wróciliśmy do Skawiny, dziękując pięknie organizatorom.

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach programu ASOS


Artykuł wydrukowany z Skawińskie Centrum Wolontariatu: http://scw-skawina.pl

Odnośnik do artykułu: http://scw-skawina.pl/seniorzy-na-szlaku/

Copyright © 2014 Skawińskie Centrum Wolontariatu. All rights reserved.