Jesteśmy studentami pierwszego roku Zarządzania Kulturą i Mediami. W ramach realizacji i wdrażania w życie tego czego uczymy się na zajęciach organizujemy Festiwal Kultury i Mediów. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć jak wygląda przygotowanie, tworzenie, prowadzenie i podsumowanie pracy nad tak dużą imprezą. Jest to już druga edycja, ale w przeciwieństwie do poprzedniej edycji, w tym roku postanowiliśmy “wyjść w świat” i zorganizować kilka wydarzeń związanych tematycznie jednym szyldem – Polikultura. Zabłocie – Punkt zwrotny. Miejscem, które zostało wybrane na przeprowadzenie Festiwalu jest Zabłocie – dzielnica znajdująca się niemal w centrum Krakowa, a jednak trochę zapomniana, szara i opustoszała.
Mural ma nawiązywać do wszelkich uprzedzeń m.in. rasowych, wyznaniowych, etnicznych, narodowych i seksualnych oraz wszelkich innych grup narażonych na społeczne wykluczenie. Chcemy, by miał jasny i czytelny przekaz oraz stanowił punkt wyjścia do głębszej refleksji.
Postanowiliśmy ożywić trochę tereny do niedawna zagospodarowane przez fabryki. To miejsce posiada ogromny potencjał – zarówno jeśli chodzi o organizacje imprez zamkniętych, jak i wydarzeń stricte outdoorowych czy street-artowych. Na początku roku akademickiego podzieliliśmy się na zespoły odpowiedzialne za poszczególne projekty. Grupa Mural zrzesza osoby, które chciały zostawić po sobie trwały ślad na Zabłociu.
Tematem Muralu jest hasło Tolerancja. Wspólnie postanowiliśmy wybrać taki slogan ponieważ jest on uniwersalny, nie narzuca artyście koncepcji artystycznych oraz idealnie wpisuje się w założenia i cele Festiwalu Kultury i Mediów – Polikultura oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Równocześnie chcieliśmy, by nasz projekt niósł ze sobą przesłanie, prowokował i zachęcał przechodniów do zatrzymania się i zastanowienia, a nie był jedynie „wypełniaczem” przestrzeni bez głębszego sensu.
Sebastian Bożek urodzony 1988 w Krakowie, gdzie mieszka i prowadzi działalność artystyczną. W latach 2007-2012 studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, z czego w latach 2009-2010 w pracowni prof. Jacka Waltosia, a w latach 2010-2012 w pracowni prof. Leszka Misiaka, w której zrealizował dyplom (aneks do dyplomu z realizowany w pracowni rysunku dr hab. Bogusławy Bortnik- Morajdy oraz w pracowni tkaniny artystycznej prof. Lilii Kulki). W swoich działaniach nie ogranicza się jedynie do działań stricte malarskich, poszukuje rozwiązań plastycznych na pograniczu malarstwa, działań przestrzennych/instalacji. Punktem wyjścia do wielu realizacji są zagadnienie związane z interakcją między człowiekiem a otaczającą go przestrzenią, z głównym naciskiem na przestrzeń architektoniczną.
Projekt zrealizowano we współpracy:
Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacji Skawinińske Centrum Wolontariatu
w ramach: POLIKULTURA II FESTIWAL KULTURY I MEDIÓW – ZABŁOCIE PUNKT ZWROTNY
Sponsor generalny Muralu: Caparol Polska Sp. z o. o.
