WSPARCIE KSIĘGOWE DLA NGO
NOCNA STRAŻ – 660. ROCZNICA LOKACJI MIASTA SKAWINA

NOCNA STRAŻ – 660. ROCZNICA LOKACJI MIASTA SKAWINA

Tytułowy projekt jest kolejnym zadaniem publicznym realizowanych przez Skawińskie Centrum Wolontariatu  w ostatnich dwóch latach, którego celem głównym jest kształtowanie postaw zgodnych z etyką ekologiczną i zasadą ZERO WASTE. Działania realizowane podczas jego przebiegu, miały służyć nie tylko pogłębianiu wiedzy, ale i pobudzaniu aktywności uczestników projektu, ich twórczego myślenia oraz współdziałania w zespole.

Działania podejmowane w trakcie projektu stały się również elementem uatrakcyjniającym program realizowany w trakcie zajęć rozwijających kreatywność, komunikowanie się oraz funkcjonowanie osobiste i społeczne uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie. Celem pośrednimi wynikającym z celu głównego było upamiętnienie 660. rocznicy lokacji miasta Skawina poprzez nawiązanie do rocznicy w materiałach produkowanych w ramach realizacji zadania.

W efekcie 40 godzinnych warsztatów technicznych powstały domki dla nietoperzy, do wykonania których użyto materiałów pochodzących w całości ze źródeł odnawialnych lub recyklingu.

Dlaczego nietoperze? Ponieważ żyją bardzo blisko nas. W coraz większym stopniu odkrywamy ich znaczenie, a jednak nie zawsze lub nie wszystko o tym wiemy. Właśnie dlatego warto poruszać tematy z nimi związane – poznawać to, co dla nas istotne, co dodaje życiu wartości, nawet jeśli owo „coś” jest małym zwierzęciem, najczęściej ukrytym przed ludzkimi zmysłami. Nasza niepełna wiedza o zwierzętach jest dobrym przykładem na to, jak czasami potrafimy lekceważyć istoty, których obecność przynosi nam sporo korzyści (czy jesteśmy tego świadomi – to oddzielna rzecz do zbadania). Istnienie nietoperzy możemy bowiem kojarzyć przeróżnie: od zwyczajnego ograniczania przez nie liczby komarów, poprzez udział w zapylaniu tropikalnych drzew owocowych, aż – jeśli się je lepiej pozna – po niezwykłe współodczuwanie więzi, jaka istnieje między człowiekiem a światem przyrody. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo nietoperze są zagrożone i na ile ich życie zależy od naszych codziennych działań. Człowiek przecież coraz bardziej przekształca środowisko wokół siebie. Uwzględnianie potrzeb naszych sąsiadów – nietoperzy – powoduje, że pomagamy nie tylko im, ale i pośrednio także sobie – a ludzie to równie ważny temat. Jakie korzyści mamy z nietoperzy? Niezliczone! Poniżej najważniejsze:

1. Nietoperze mają znaczny wpływ na regulację liczebności insektów uciążliwych dla ludzi. Ilość zjadanych przez nie owadów można przeliczać na tony – skutkuje to znacznymi oszczędnościami w kwestii wydatków na ochronę roślin.

2. Pełnią niezbędną rolę w ekosystemie i różnorodności biologicznej.

3. Dzięki nietoperzom żyjącym w krajach tropikalnych i subtropikalnych możemy rozkoszować się smakiem egzotycznych owoców, takich jak banany czy mango albo przypraw, jak np. goździki czy ziele angielskie. To właśnie omawiane tu latające ssaki przyczyniają się do zapylania wielu użytecznych roślin.

4. Dzięki badaniom i poznawaniu nietoperzy możemy wiedzieć więcej o stanie środowiska – przez to możemy działać na jego rzecz, a tym samym na naszą korzyść! Nietoperze to grupa ssaków uważana za jedną z bardziej wrażliwych na zmiany w środowisku. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) co dziesiąty gatunek nietoperza jest zagrożony wyginięciem. Wszystkie krajowe gatunki (jest ich 26) są objęte prawną ochroną gatunkową, a siedem z nich jest uznawanych za zagrożone w skali całego kontynentu. Nietoperze są zagrożone przede wszystkim przez rozmaite działania związane z przekształcaniem środowiska przez ludzi.

Wartością dodaną projektu jest fakt, iż w jego realizacje włączone zostały osoby z niepełnosprawnościami. Jak wynika z obserwacji kadry Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie (przeprowadzonej podczas realizacji podobnego projektu w 2023 r. pt. „NIE WYRZUCAJ – WYKORZYSTAJ), dla osób z niepełnosprawnością, aktywne działanie w obszarze ekologii zgodnie z zasadą ZERO WASTE – nie tylko poszerza zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale również pozwala uczestnikom na zamanifestowanie własnego istnienia w tak ważnym procesie, jakim jest szeroko pojęta ekologia.

Wykonane domki zostały przekazane przedstawicielom małopolskich Środowiskowych Domów Samopomocy uczestniczącym w finale projektu pt. „PŁASZCZ KAZIMIERZA WIELKIEGO – 660. ROCZNICA LOKACJI MIASTA SKAWINA” , po czym uczestnicy projektu udali się na zasłużone potkanie podsumowujące do kawiarni Live Book Cafe.

Projekt realizowany był w partnerstwie z: Fundacją Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie oraz Towarzystwem Przyjaciół Skawiny i otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu: „Działania na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego” w 2024 r. ogłoszonym przez: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie – Wydział Promocji, Sportu i Współpracy.

WSPIERA NAS GMINA SKAWINA

Drukuj Drukuj

Możliwość komentowania została wyłączona.