Z początkiem Nowego Roku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Skawiny, przystąpiliśmy do realizacji kolejnego dużego przedsięwzięcia. Projekt Przez Małą Ojczyznę z kulturą pod rękę – kultywowanie lokalnych tradycji poprzez organizację zajęć edukacyjnych miał na celu promocję i zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich poprzez organizację zajęć edukacyjnych. Współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowało się wiele osób. Opracowano prezentację multimedialną całego stroju i jego poszczególnych elementów. Anna Kudela przygotowała konspekt zajęć edukacyjnych. Najbardziej czasochłonną i wymagającą talentu część pracy: przygotowanie projektu i form poszczególnych elementów stroju, w ramach wolontariatu z ramienia Skawińskiego Centrum Wolontariatu, wykonały panie Alicja Fiutowska i Krystyna Sojka. One też uszyły wszystkie elementy stroju dla każdej z 40 lalek. Same lalki mają ok. 40 cm wysokości i są bardzo ładne, ale ubrane w stroje skawińskie prezentują się rewelacyjnie. Koroneczki, pikotki, drobniutki hafcik, chwosty przy sukmanach – każdy szczegół został starannie wypracowany. Laleczki budzą powszechny zachwyt, są naprawdę śliczne i szczerą radość wzbudził fakt, że prezentowana na zajęciach parka pozostaje „na zawsze” w szkole. Dzieci nadały lalkom imiona; przeważały wśród nich Staś i Marysia. Lalki otrzymali również, w ramach promocji projektu: Burmistrz Miasta i Gminy Skawina, Muzeum Regionalne w Skawinie, SSPM, Wydział Promocji Miasta i Gminy Skawina oraz cztery Gminne Izby Regionalne.
Dla utrwalenia nabytej w trakcie zajęć edukacyjnych wiedzy opracowano krzyżówkę tematyczną oraz zlecono wydrukowanie wycinanek z lalkami do ubierania w strój skawiński. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali oba arkusze wycinanek – chłopca i dziewczynę, oraz krzyżówkę. Elementem promującym projekt był również roll-up.
Przez prawie sześć tygodni przeprowadzano zajęcia edukacyjne we wszystkich wiejskich szkołach naszej Gminy, a było ich jedenaście. Poza projektem odwiedzono również dwie szkoły skawińskie na ich specjalne zaproszenie. W tej fazie realizacji duszą przedsięwzięcia stał się prezes Towarzystwa Przyjaciół Skawiny Stanisław Grodecki – ustalał harmonogram, zapewniał transport i pełną obsługę techniczną.
O autentyczności zainteresowania, przygotowanym i koordynowanym przez Skawińskie Centrum Wolontariatu, projektem niech świadczy fakt, że na różnych lokalnych uroczystościach już pojawiły się dziewczynki w strojach skawińskich.
